Wpisy użytkownika Ekogroup.info z dnia 26 czerwca 2010

Liczba wpisów: 5

ekogroup
 
Ekogroup.info: Decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu zapadła już jakiś czas temu. Teraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło, że chce zbudować konkurencyjny gazoport w Zatoce Puckiej – podaje „Gazeta Wyborcza”.

PGNiG chce by powstała bojka, czyli pływający terminal odbierający gaz ze statków na morzu. Urządzenie miałoby być połączone rurą z lądem.

PGNiG już zwróciło się do Ministerstwa Gospodarki po dotację na tę inwestycję z pieniędzy UE, ale zdaniem ekspertów w tym momencie w Polsce nie ma miejsca na dwa gazoporty.

Źródło: Ekogroup.info

#bezpieczeństwo #energetyczne, #bojka, #budowa #gazoportu, #dotacja, #Energetyka, #energia, #gaz, #gazoport, #inwestycja, #Ministerstwo #Gospodarki, #PGNiG, #Polska, #Polskie #Górnictwo #Naftowe i #Gazownictwo, #pływający #terminal, #świnoujście, #transport #gazu, #tranzyt #gazu, #UE, #Unia #Europejska, #Zatoka #Pucka
 

ekogroup
 
Ekogroup.info: Chcą dobić kopalnie?

Górnicy Kompanii Węglowej chcą podwyżki w wysokości 3-6%. Dla kopalni to wydatek rzędu 120 – 240 mln zł, dlatego nie chce się na nie zgodzić. Efekt? 1 lipca wkroczy tam mediator – podaje „Rzeczpospolita”.

W planie ekonomicznym na ten rok nie przewidujemy podwyżek. Ewentualne mogą być związane tylko z dobrymi wynikami spółki – mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

KW to największa spółka górnicza w Europie. Zatrudnia ok. 64 tys. ludzi. Firma zapowiada 200 mln zł straty na ten rok. Według związkowców może być cztery razy gorzej. Dlaczego pracownicy upierają się więc przy podwyżkach?

Więcej pieniędzy negocjują też górnicy innych spółek. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej będą premie, a w Katowickim Holdingu Węglowym i Bogdance trwają rozmowy o podwyżkach.

ekogroup.info/prasa-polska-kopalnie-przynosza-st…

#Energetyka, #energia, #gazoport, #górnicy, #Kompania #Węglowa, #kopalnia, #podwyżki, #prasówka, #rekomendacja, #strata, #Surowce #Energetyczne, #węgiel, #węgiel #kamienny, #wydobycie #węgla, #zasoby #surowców
 

ekogroup
 
Redukcja na poziomie 35 procent.

Cena sprzedaży akcji Tauronu jest o 18,6% niższa od ceny maksymalnej w zapisach dla inwestorów indywidualnych. Zapisy złożyło ponad 230 tys. osób.

Cenę maksymalną ustalono wcześniej na 70 groszy. Oznaczało to, że drobni inwestorzy nie zapłacą ani grosza więcej. Niższa cena to efekt niższych ofert złożonych w transzy instytucjonalnej.

Przy takiej cenie za walor, wpływy ze sprzedaży wyniosą 4,2 mld zł. „Rzeczpospolita” podaje, że wyceny instytucji finansowych opiewały na wyższe kwoty. Raiffeisen wycenił oferowaną przez rząd część Tauronu na 4,58-5,6 mld zł, Millennium – na 5,69 mld zł, a specjaliści banku inwestycyjnego UBS wycenili z kolei grupę energetyczną aż na 7,2–9,4 mld zł.

Popyt zgłoszony przez inwestorów indywidualnych zaskoczył wszystkich i pomimo zwiększenia transzy detalicznej z 20 do 25% oferty, redukcja przekroczy 35,6%.

Bartosz Dyląg

ekogroup.info/57-groszy-za-akcje-tauronu/

#akcje, #Energetyka, #energia, #energia #elektryczna, #sprzedaż, #sprzedaż #energii, #Tauron, #wycena, #zarządzanie #energią, #zasoby #energetyczne
 

ekogroup
 
Sopot ogłosił przetarg na najemcę swojej wizytówki.

Władze miasta ogłosiły przetarg na dziesięcioletnią dzierżawę najdłuższego drewnianego mola w Europie i przyszłej przystani jachtowej. Liczą na duże zainteresowanie. Zdaniem Haliny Biernackiej, naczelnik wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Sopocie dzierżawcą nie powinno być mikroprzedsiębiorstwo, lecz firma z dużą zdolnością kredytową.

- Pierwszym wydatkiem będzie czynsz roczny w wysokości 3,5 mln zł. Do zadań nowego gospodarza będzie należeć m.in. remont fontanny czy położenie nowej nawierzchni – mówi „PB” naczelnik wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Szacowane nakłady mogą wynieść od 8 do 10 mln zł.

ekogroup.info/puls-biznesu-sopockie-molo-do-wziecia/

#Black #Point, #Europa, #molo, #nieruchomości, #prasówka, #przystań #jachtowa, #Sopot, #telekomunikacja
 

ekogroup
 
Po #rosyjsko-białoruskiej #wojnie o #gaz powraca temat zacieśniania współpracy #energetycznej #Rosji z #Ukrainą. Wczoraj zapowiedziano, że do premier Ukrainy #Mykoła #Azarow w najbliższy poniedziałek pojawi się w tej sprawie w Rosji – donosi Wyborcza.biz.

Rosja chciałaby połączenia #Gazpromu z ukraińskim koncernem naftowym #Naftohaz. Kijów obawia się jednak dominacji potentata: woli zachować odrębność, a z Gazpromem wejść w spółkę. Jak czytamy, Rosjanie mieliby wnieść do niej złoża gazu, a Ukraińcy – gazociągi.

Szef Gazpromu twierdzi jednak, że taka spółka możliwa jest tylko pod warunkiem, że zapadnie decyzja o połączeniu obu firm.

ekogroup.info/gazprom-kusi-ukraine-gazeta-wyborcza/