Wpisy użytkownika Ekogroup.info z dnia 27 czerwca 2010

Liczba wpisów: 4

ekogroup
 
#Pomidory i #ziemniaki mogą mieć dotychczas nieznaną ciemną stronę stawiającą je w jednym rzędzie z #owadożernymi #roślinami takimi, jak #dzbanecznikowce, czy #muchołówki – sądzą #botanicy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, będących ważnym ośrodkiem badań nad florą.

Według nich liczba gatunków roślin owadożernych obecnie licząca ok. 650 pozycji, w rzeczywistości może być o 50 proc. wyższa. „Niewykluczone, iż owadożerne właściwości wielu roślin nie zostały zauważone przez naukowców, ponieważ nie posiadają cech kojarzonych z gatunkami mięsożernymi” – cytuje dziennik „The Independent” dr Mike’a Faya z Kew.

ekogroup.info/krwiozercze-pomidory-zabojcze-ziem…
 

ekogroup
 
W #Bałtyku coraz częściej pojawia się #ostrosz – najbardziej #jadowita #ryba występująca w #europejskich #wodach. Czy zatem #kąpiel w #Bałtyku będzie nadal #bezpieczna?

Ostrosz (Trachinus draco) jest najbardziej jadowitą rybą europejskich wód, a #toksyny zawarte w #jadzie mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia człowieka. Gruczoły jadowe znajdują się u nasady kolców pierwszej płetwy grzbietowej oraz kolców pokryw skrzelowych. Plażowicze nie powinni się jednak obawiać. Chociaż jest to gatunek denny, latem występuje na wodach o głębokości kilkunastu metrów, zimą schodzi znacznie głębiej, nawet do 150 m. Na kontakt z rybą są narażeni za to rybacy i wędkarze. W polskiej strefie ekonomicznej ostatnie doniesienie o połowie ostrosza pochodzi z sierpnia. Rybacy łowiący na północ od Helu złowili wtedy 25 centymetrowy okaz, ważący niespełna 100 gram.

ekogroup.info/jadowita-ryba-w-baltyku-2/
 

ekogroup
 
#Sejm przyjął wczoraj #ustawę #przeciwpowodziową, dzięki której łatwiejsze #wykup #gruntów pod #inwestycje #przeciwpowodziowe będzie mógł odbywać się szybciej i z pominięciem zbędnych #procedur. Ponadto przewiduje ona pomoc dla osób, których dobytek znalazł się pod #wodą.

#Ustawa dotycząca szczególnych zasad usuwania tegorocznej #powodzi została przyjęta jednogłośnie. Nowe #przepisy przewidują, że osoby zamieszkujące teren przeznaczony pod budowę #wałów albo #polderów będą wywłaszczane za „godziwym #odszkodowaniem”. Ponadto zabronione będzie zabudowywanie #terenów #zalewowych.

ekogroup.info/ustawa-przeciwpowodziowa-przyjeta-…
 

ekogroup
 
Przed długi czas funkcjonował pogląd, że #tworzywa #sztuczne są praktycznie #niezniszczalne. Jednak od końca lat 70., kiedy wiele z #plastikowych #przedmiotów stało się obiektami #muzealnymi, przekonujemy się, że przeświadczenie o #długowieczności było mylne.

W #cząsteczkach #molekularnym #tworzyw #sztucznych#polimery: grupa długich jak #łańcuch #węglowych #cząsteczek, które mogą być kształtowane pod wpływem ciepła, i które twardnieją po ochłodzeniu. Z czasem, #wiązania #chemiczne, które posiadają te łańcuchy pękają, ponieważ są one atakowane przez tlen z powietrza, #ultrafiolet #światła #słonecznego, lub są po prostu rozdzielone przez ciepło z otoczenia.

ekogroup.info/plastik-nie-taki-trwaly-jak-sadzono-2/