Wpisy użytkownika Ekogroup.info z dnia 30 czerwca 2010

Liczba wpisów: 5

ekogroup
 
Rolnik z Downar w województwie podlaskim ma otrzymać od ministra środowiska 2300 zł tytułem odszkodowania za szkody spowodowane przez łosie w prywatnym lesie. W Białymstoku zapadł prawomocny, precedensowy wyrok w tej sprawie.

Białostocki sąd okręgowy podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, z tym, że odszkodowanie ma wypłacić minister środowiska, a nie wojewoda podlaski.

Więcej na ekogroup.info/precedensowy-wyrok-w-sprawie-losia-2/
 

ekogroup
 
Prosta robotnica południowoafrykańskiej pszczoły może być matką królowej – i w dodatku nie potrzebuje do tego samca – informuje „New Scientist”.

Żyjące na południu Afryki pszczoły z gatunku Apis mellifera capensis mogą po śmierci królowej złożyć niezapłodnione jajo, z którego wykluje się następczyni, choć w przypadku innych gatunków pszczół z niezapłodnionych jaj powstają tylko trutnie – odkryli Madeleine Beekman i Ben Oldroyd z University of Sydney w Australii.

Więcej na ekogroup.info/pszczoly-krolowa-corka-robotnicy/
 

ekogroup
 
Małpy, podobnie jak ludzie, oglądając telewizję doświadczają różnych emocji, w tym zadowolenie. Po raz pierwszy potwierdziły to naukowo eksperymenty, przeprowadzone przez grupę specjalistów Instytutu Badania Naczelnych przy japońskim Uniwersytecie Kioto.

Naukowcy zastosowali metodę topografii optycznej do kontrolowania stanu naczyń krwionośnych i aktywności poszczególnych części mózgu makaków rezusów, którym pokazywano różne programy telewizyjne. Jak informuje dziennik „Daily Yomiuri”, wśród tych programów była relacja z występów cyrkowych z udziałem słonia i żyrafy, a także film o małpach.

Więcej na ekogroup.info/malpy-lubia-telewizje-2/
 

ekogroup
 
Przydomowe oczyszczalnie ścieków, staja się coraz popularniejsze, co niewątpliwie jest zasługa Unii Europejskiej dofinansowującej gospodarstwa proekologiczne. Jednak trend ten spotyka się z uznaniem również wśród tych osób, które zauważyły ich zalety.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wpływa, na jakość gleb znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu.

Więcej na ekogroup.info/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/
 

ekogroup
 
Stolica Pomorza Zachodniego zniknie wreszcie z listy największych trucicieli Bałtyku. Ceną tego będzie podwyżka opłat za odprowadzanie ścieków.

W piątek oficjalnie otwarto oczyszczalnię  ścieków na Pomorzanach, która będzie obsługiwać 300 tysięcy mieszkańców  lewobrzeżnej części Szczecina. Oczyszczalnia działa już pełną parą. W ciągu doby przerabia około 60 tys. metrów sześciennych ścieków.

Więcej na ekogroup.info/otwarcie-oczyszczalni-sciekow-na-p…